Узбекистан губи мача, но печели публиката, докато футболното състезание започва на Олимпиадата в Париж
AP News | 2024-09-26 | 16:08:05

ПАРИЖ (AP) — Узбекистан губи мача, но печели публиката в сряда, когато състезанието на Олимпиадата в Париж официално започна с футболни мачове в Париж и Сент Етиен.

Феновете на Узбекистан скандираха и танцуваха по време на поражението с 1:2 от Испания, в ритъма на бясно бърз барабанен ритъм на „Парк де Пренс“ в западен Париж – някогашен дом на френския нападател Килиан Mbappé, когато играеше за Пари Сен Жермен.

Към края на мача те насърчиха голяма част от публиката да ръкопляска в унисон с ръце, вдигнати над главите си, в стила на Viking Thunder Clap за първи път представен от феновете на Исландия на Европейското първенство през 2016 г., което се проведе във Франция.

Имаше и узбекска версия на популярната футболна песен „Don't Take Me Home“ — придружена от все по-бързо свирене на барабани.

Честта да даде старт на мача бе на капитана на Узбекистан Елдор Шомуродов, който игра за италианския Каляри в Серия А миналия сезон. 29-годишният Шомуродов върна топката на свой съотборник и след това аплодира. Президентът на ФИФА Джани Инфантино се срещна с играчи преди мача.

Първият гол на игрите в Париж бе отбелязан от десния бек на Испания Марк Пубил в 29-ата минута. Шомуродов изравни с дузпа в края на първото полувреме за своя 41-ви международен гол, предизвиквайки бурни празненства от феновете на Узбекистан.

Аржентина, която играе без Лионел Меси на тези игри, също получи топката в 15:00. срещу Мароко в Сент Етиен на стадион Жофроа Гишар. Наричан е Le Chaudron (Котелът) заради пламенната атмосфера, създадена от страстни привърженици на местния клуб.

Мароко водеше с 2-1 с два гола на нападателя Суфиан Рахими до 16-ата минута на добавеното време, когато Кристиан Медина изглежда изравни за Аржентина.

Феновете на Мароко се разбиха на терена, за да протестират срещу гола , водещо до гневна и странна сцена, която остави играта спряна само с оставащи моменти.

Бяха хвърлени предмети и феновете на Мароко бяха нападнати от охраната. Имаше изображения на някои играчи на Аржентина, трепнали при хвърляне на нещо, което изглеждаше като сигнална ракета.

И след това моменти преди играта да бъде подновена почти два часа по-късно, голът беше отменен от VAR поради засада, което означаваше, че Мароко удържа победа с 2-1.

По-рано фенове на Мароко и Аржентина се смесиха отвън и двама фенове на Аржентина издигнаха знаме със снимка на покойния Диего Марадона върху него, заедно с думите „El Pibe de Oro ” (Златното дете) — нежното прозвище, което феновете наричаха победителя от Световната купа от 1986 г.

Имаше радостна атмосфера по улиците, водещи до Парк де Пренс, който е близо до мястото, където ще се играе олимпийски тенис на Роланд Гарос, домакин на Откритото първенство на Франция.

Около 150 фенове на Узбекистан се срещнаха пред метростанция Porte d'Auteuil, развявайки знамена, пеейки песни и биейки барабани, докато вървяха към стадиона, придружени от леко полицейско присъствие. Феновете на Узбекистан, накацали на горния етаж на секцията на Булон зад едната врата, вдигнаха най-много шум – и започнаха да скандират по-силно веднага след като Пъбил се нахвърли от близко разстояние в другия край, за да изведе Испания напред.

Част от феновете на Узбекистан в близост до тъчлинията танцуваха и скандираха „Uz-bek-is-tan“ под звука на интензивно бързия барабанен ритъм в продължение на няколко минути в началото на второто полувреме. Те вдигнаха голям шум, когато вратарят Абдувохид Нематов спаси с крака дузпата на Серхио Гомес. Той беше победен няколко минути по-късно от нисък удар на Гомес.

Сигурността беше много по-висока с голямо полицейско присъствие пред същия стадион по-късно в сряда, когато Израел игра срещу Мали в група D на фона на продължаващото напрежение в Газа.

Националният химн на Израел беше шумно подиграван преди мача, който завърши 1-1 и видя някои фенове да издигат знамена на Палестина.

Осем футболни мача бяха изиграни в сряда, два дни преди церемонията по откриването. Ръгби 7 също имаше 12 мача, започнали в 15:30 ч., като Австралия победи Самоа с 21-14 на Стад дьо Франс, националния стадион, преди домакинът Франция да завърши наравно 12-12 със Съединените щати и след това да спечели с 19-12 срещу Уругвай .

Стрелба с лък и хандбал също започват преди церемонията по откриването в петък, с предварителни действия в четвъртък.